דן קאטו:

רקע כללי
דן קאטו הוא שינובי ידוע בדרגת ג'ונין מכפר קונוהא.
דן היה אדם טוב, שאהב את הכפר שלו ואת תושביו. והוא מתואר כאדם חכם ומכובד שבאמת האמין בצדק.

Dan HDshot

ביוגרפיה
לאחר מותה של אחותו הצעירה, הוא התחיל לפעול בעד שיהיה שינובי רפואי בכל קבוצה. טסונאדה חלקה איתו את אמונתו והשניים החלו לצאת בעקבות זאת. במהלך זמנם יחדיו דן חלק עם טסונאדה את חלומו להיות הוקאגה, ועל כך שהוא רוצה את התואר כדי שיוכל להגן בדרך יותר טובה על תושבי קונוהא. טסונאדה נתנה לדן את המחרוזת של סבא שלה (ההוקאגה הראשון) בשביל מזל וכעידוד להגשמת חלומו. זמן קצר לאחר מכן, דן נפצע אנושות במהלך מלחמת השינובים השנייה, ולמרות ניסיונותיה של טסונאדה להצילו, הוא מת מפצעיו. זמן מסוים לאחר מכן טסונאדה לקחה תחת חסותה את אחייניתו, שיזונה, ולאחר מכן שתיהן עזבו את הכפר.

Tsunade kissing Dan

הופעתו בשיפודן
במהלך ההכנות למלחמת השינובים הרביעית, דן הוחזר לחיים על ידי קאבוטו כדי להילחם נגד צבא שינובים המאוחד. מאוחר יותר דן נראה לצד אסומה סארוטובי והיזאשי היוגה בזמן שהוא מסביר להם את הפרטים על הטכניקה האסורה שהשתמשו בה כדי להחזיר אותם לחיים. אחר כך דן נראה יוצא מן הים הסמוך לארץ הברקים, לצד צבא הזטסו הלבן. בזמן שנלחם כנגד צ'וזה אקימיצ'י, דן מציין שהוא גדל מאז הפעם האחרונה שראה אותו.
בזמן שהקרב נמשך, דן מסביר את יכולותיו, ואומר להם שהם חייבים ללכוד אותו לפני שיוכל להפעיל טכניקת שינוי הרוח שלו. לאחר מאבק ממושך, דן מברך את השינובים על מאמציהם, בזמן שהינו לכוד בתוך מחסום. עם זאת, בעקבות מתקפתו ההרסנית של הגזו מאזו, המחסום סביבו נהרס, ומשחרר את דן, אבל גם פוצע אותו בתהליך.

ספוילרים מסומנים:
לאחר שנחתם מחדש למחרת, דן שם לב להגעתו של כפיל הצל של נארוטו לשדה הקרב, בתחילה חשב בטעות שהוא נאוואקי (אחיה המנוח של טסונאדה) בשל הדמיון בין השניים. מופתע מהעובדה שטסונאדה הניחה את האמון שלה בנארוטו ובהטחתו שלא למות עד שיהפוך להוקאגה, דן שאול מי זה בעצם נארוטו, שלכך שיקאמרו מגיב שהוא הג'ינצ'וריקי של הקיובי, ושהוא תמיד חלם להיות הוקאגה. דן מחייך כשהוא מבין שחלומו שלו ושל נאוואקי ממשיך לחיות דרך נארוטו.
בזמן שממשיך את שיחתו עם צ'וזה , דן מזועזע לשמוע על חזרתו לחיים של מאדארה, אך אפילו יותר מהפיכתה של טסונאדה להוקאגה וכניסתה לשדה הקרב ביחד עם שאר הקאגים. למרות ביטחונו של צ'וזה, דן התעקש שאין לזלזל במאדארה, מתוך האמונה שהאדם היחיד שיכול להביס אותו כבר מת. לאחר מכן הוא מפציר בפני צ'וזה שעדיף לחפש את האדם אשר החזיר את מאדארה, במחשבה שזו כנראה הדרך היחידה להביס אותו. אחר כך דן מתפלל בשקט לחזרתה של טסונאדה בשלום.
כשהאדו טנסיי בוטל, דן, אשר נעטף באור מוזר והחל להתפרק, שיבח את מי שעצר את הטכניקה. דן מבקש מצ'וזה לבטל את המחסום שאטם אותו, ולפני שמפעיל את הטכניקת שחרור הרוח שלו, הוא מודה לצ'זה על כך שהבין את כוונתו. דן, שנמצא במצב רוח עוזב, והגיע לטסונאדה בדיוק בזמן כדי להשתלט על גופה ולהציל אותה מאחת ההתקפות של מאדארה. השניים מדברים בתוך התת מודע שלה, דן מודה לה על שהצליחה לעשות את מה שהוא לא הצליח בחייו ומתנצל על הקושי שגרם לה במותו. הוא אומר לטסונאדה שהוא יחכה לה בעולם הבא, אבל שלא תבוא איתו לשם עדיין כי היא ההתגשמות של החלום שלו. הוא מנשק אותה במצח ומביע שמחה שהחזירו אותו לחיים, בגלל שזה נותן לו את ההזדמנות להגן עליה. בתור מעשה אחרון, הוא מעביר את שארית הצ'אקרה שלו לטסונאדה, 
בכך משקם את חותם הסוזו סאנסיי שעל מצחה, ולאחר מכן נשמתו חוזרת לעולם הבא.

Dan & Tsunade
סגנון לחימה
לא יודע הרבה על יכולותיו של דן, אבל אפשר להבין שהוא היה שינובי מאוד מוכשר ויעיל ששירת היטב את הכפר שלו. זה מוכח כנכון כאשר קאבוטו בוחר להחזיר אותו לחיים מתוך מחשבה שהוא יהיה נכס יקר בשדה הקרב.

ראיקה נו ג'וטסו (טכניקת שינוי רוח)
טכניקה זו מאפשר לרוחו של דן לשנות צורה ומאפשר לה את היכולת לצאת אל מחוץ גופו ולהשתלט בקלות על קורבנו ולתמרן את גופו כרצונו. דן גם הצהיר שטכניקה זו הייתה בשימוש כדי להרוג מספר רב של שינובים במהלך חייו. הדרך היחידה לעצור את הטכניקה היא ללכוד את המשתמש במחסום לפני שהוא יספיק להפעיל אותה. לטכניקה יש יכולת לפעול
מטווח רחוק מאוד, עם זאת לא יודע מהו הטווח שימוש של הטכניקה, או אם יש לה בכלל.

Reika no Jutsu


יכולת העברת צ'אקרה
נגלה לנו כי דן, כמו טסונאדה, יכול להשתמש בטכניקת העברת צ'אקרה, ובכך הוא יכול להעביר צ'אקרה מהגוף שלו לאדם אחר.