רקע
דאנזו הוא אחד מהותיקים מכפר קונוהא והמנהיג של יחידת האנבו "רוט" (באנגלית: ROOT=שורש).
הוא מונה להוקאגה השישי לאחר הפלישה של פיין. בצעירותו, דאנזו היה נינג'ה חמום מוח עם רצון עז להוכיח את עצמו ואת יכולותיו. בבגרותו, דאנזו נעשה אדם שקט ורגוע, שכמו כל חברי "רוט", הוא לא מראה את רגשותיו בפני כולם. אמונותיו היו אחרות מאלו של הוקאגה. הוא הרגיש שהכפר צריך להיות הכפר העליון והחזק ביותר, ושיהיה בו אתיקה ומוסר. דאנזו נראה כשונא את אמונותיו של ההוקאגה השלישי, סארוטובי הירוזן. הוא קבע שאמונות אלו הרסו את הכפר לאחר הפלישה של פיין. למרות זאת, דאנזו חשב פעם על מה סארוטובי חשב לפני מותו, ומה הוא הרגיש. דאנזו דבק בהתנהגותו כשינובי אל התנהגות שינובי אידיאלי, שזה להקריב את הכל בשביל להגן על הכפר.
דאנזו נראה כאחד ששונא למות, כי הוא טען שהוא רוצה להגן על הכפר. דאנזו מתואר כאחד שרוצה שכפרו יהיה מוגן, צוין שהוא יהרוג כל אחד שיסכן את הכפר, וכאשר רצו לקבל ממנו אישור להתנקשות מידית בסאסקה, הוא הסכים ללא הרהור. בשל מעשיו ואופיו, דאנזו לא רצה שמידע עליו יהיה נודע בציבור, ולכן הטמיע בחברי יחידת "רוט" חותם על הלשון אשר גורם להם אי-יכולת לספר דברים על דאנזו, לא משנה מה זה ואם הם רוצים.

עבר
דאנזו היה אחד מחבריו של סארוטובי הירוזן. דאנזו תמיד ניסה להתעלות על סארוטובי, ולהרגיש גיבור על ידו, אך לא משנה מה הוא עשה, הוא תמיד הרגיש נחות לידו. במהלך מלחמת העולם הראשונה, יחד עם חבריו לקבוצה (סארוטובי, קאגאמי אוצ'יהא, טוריפו אקימיצ'י), הקימו חוליה בפיקוד ההוקאגה השני, טוביראמה. בשלב מסוים, הקבוצה נרדפה ע"י נינג'ות מקומוגאקורה. הם האמינו שאחד מהם צריך להעסיק את האויבם, אך מי שיעשה זאת ימות. בתקווה למות למען חבריו ולמען הכפר, דאנזו רצה התנדב להיות האחד שיעסיק את האויבים, אך בליבו הוא פחד מהמחשבה על מותו, אך לפני שהספיק לעשות דבר סארוטובי התנדב למשימה זו. דאנזו התנגד לזה, אך טוביראמה עצר בעדו והוא התנדב להיות המעכב. לפני שעזב, טוביראמה הכריז על סארוטובי כההוקאגה השלישי, ועזב. מש סארוטובי השיג את תואר ההוקאגה, דאנזו תכנן מאותו יום להשגת תואר זה בעתיד. לשם כך, דאנזו הקים את יחידת האנבו "רוט", למרות שהקבוצה התפרקה רשמית מאוחר יותר היא פעלה בסתר. מאוחר יותר, דאנזו הסכים לעזור להאנזו כדי שיעזור לו לקבל את תואר ההוקאגה, הוא שלח כמות מסוימת מכוחותיו, אך כולם הובסו ומתו ע"י נאגאטו.
לאחר שהקיובי תקף את קונוהא, דאנזו היה אחד מהזקנים (הוא, יועצי קונוהא וכו') שחשדו ששבט האוצ'יהא היה מעורב בכל העניין. הוא תמך בהעברת שבט האוצ'יהא לאזור מבודד אשר שמה יוכלו להיות במעקב. כאשר השמועות התפשטו ששבט האוצ'יהא מתכנן מרד/ מהפך, דאנזו ניצל את הפציפיסטיות של איטאצ'י ושכנע אותו לתת מידע לו ולזקנים האחרים של הכפר על המתרחש בתוך השבט. לאחר שניסיונותיו של סארוטובי נכשלו בלסיים את המהפכה, איטאצ'י קיבל הוראה לחסל את שבט האוצ'יהא. איטאצ'י הסכים בתנאי אחד. הוא לא יהרוג את אחיו הקטן, סאסקה, ואם דאנזו יפגע בו הוא ידווח למדינות האויבות כל מה שהוא יודע על הכפר. בערך בזמן הזה, דאנזו נפגש עם מאדארה מסיבות לא ידועות. קצת לפני מות אוצ'יהא שיסוי, דאנזו השתיל את עינו הימנית ואת ידו של שיסוי בגופו. הוא גם עבד עם אורוצ'ימארו על השתלת ה-D.N.A של האשיראמה לתוך זרועו הימנית. מאדארה שיער שמעשה זה נעשה בשביל לאפשר לדאנזו להשתמש בכל 11 השארינגאן שלו ביעילות ובהצלחה, אם התופעה המתווספת שהיא לאפשר שימוש באלמנט עץ, ובנוסף על כך להשתמש בנינג'וטסו האסור "איזאנאגי".

הופעתו בשיפודן
דאנזו נראה לראשונה כאשר מינה את סאי להחליף את סאסקה אוצ'יהא מצוות 7. בגלל זה, טסונאדה מינתה את יאמאטו לקפטן הקבוצה, כדי שיפקח עין על סאי במטרה שיש לו מטרות אחרות אשר נינו לו מדאנזו. באמצע המשימה, סאי פנה אל אורוצ'ימארו בשם דאנזו, שביקש מסאי שיציע לאורוצ'ימארו בשמו לאחד כוחות כדי להשמיד את קונוהא. לאחר כמה זמן גילו שדאנזו רצה זאת כדי שתהיה לסאי הזדמנות להתקרב אל סאסקה ולהרוג אותו.
לאחר הרבה זמן, דאנזו נראה כאשר הוא מקבל מכתב מהראיקאגה הרביעי, המודיע לו על וועידת הקאגים הקרובה ועל פעולותיו של סאסקה (כביכול הריגת קילר- בי). לאחר שקרא את המכתב, דאנזו הכריז על סאסקה כעריק מהכפר ושהוא צריך להיות מוצא להורג. לפני שדאנזו הלך לוועידת הקאגים, הוא נתן פקודות לחברי אנבו. דאנזו העדיף לכלוא את נארוטו בגלל היותו הג'ינג'וריקי של הקיובי, אך הוא לא יכל מכיוון שהוא היה מודע לפופולאריות שלו בכפר עקב הבסת פיין. לכן, דאנזו הורה לבסוף רק לפקח על מעשיו בזמן שלא יהיה בכפר. דאנזו קיווה שהאנבו שעבדו תחתיו ימצאו את קאבוטו לפני שאנקו תמצא, מכיוון שהוא רצה לקבל מקאבוטו מידע רפואי שיעזור לו בקשר לעינו הימנית ולידו (שהיו של שיסוי אוצ'יהא).
דאנזו יצא אל עבר וועידת הקאגים עם שני שומרי ראש- טורונה ופו. החבורה הותקפה ע"י שירידים מארץ העץ. למרות שהם היו מספר רב של אנשים, דאנזו הצליח לנטרל את כולם בעזרת השארינגאן שלו. במהלך המפגש, דאנזו לא היה אחד הפעילים במפגש, אך הוא דיווח על זה שאוצ'יהא מאדארה פועל בתוך האקאטסוקי. מיפון (מתווך הפגישה) הציע הקמת ברית משותפת בין חמשת הקאגה, אשר ייפעלו נגד פעולותיהם של האקאטסוקי, ומכיוון שנארוטו הוא היחיד שלא נתפס מבין הג'ינג'וריקי (הם לא ידעו שקילר- בי חי ושהוא רימה את סאסקה), דאנזו ינהל את הברית.
כמה זמן לאחר תחילת הישבה, אאו נהיה סקרן לגבי מה שקורה, והשתמש בביאקוגאן שלו והוא גילה את השארינגאן של דאנזו (בעינו הימנית). לפני שהספיקו לדון בעניין, זטסו הלבן חדר לחדר וגילה שסאסקה כבר במתחם הפגישה. הראיקאגה הלך להלחם בסאסקה, ואמר לאאו לפקוח עין על השארינגאן של דאנזו. כאשר סאסקה מגיע אל חדר הפגישה, דאנזו ושומרי הראש שלו נמלטים דרך פתח בקיר, ואאו התחיל גם לרדוף אחריהם. במהלך המרדף חברותו של דאנזו נתקלה בטכניקת הנבגים של זטסו, אך בסופו של דבר הצליחו לעקוף אותם בדרך לא ידועה. דאנזו הורה לפו לנסות לעצור את אאו, והדגיש שעליו לנסות להשמיד/ להוציא ממנו את הביאקוגאן בכל מחיר, ושזה בראש סדר העדיפויות. אולם פו לא הצליח להשמיד את הביאקוגאן, אך הוא לפחות הצליח לעכב אותו.
בדרכם לקונוהא, דאנזו ואנשיו נתקלו במאדארה אוצ'יהא. דאנזו הורה על פו וטורונה להעסיק את מאדארה בזמן שהוא מתכונן לקרב, ומשחרר את המחסום בידו הימנית. לאחר שטורונה ופו נשאבו ע"י מאדארה, מאדארה מוציא את סאסקה וקארין החוצה. דאנזו הראה את ידו הימנית אשר הייתה משולבת עם עוד מספר שארינגאנים. הוא אמר שהוא רוצה לצרף את השארינגאנים של סאסקה ושל מאדארה אל האוסף שלו. סאסקה חקר בקצרה את דאנזו על רצח השבט, כדי לברר האם באמת דאנזו והזקנים הכריחו את איטאצ'י להחריב ולרצוח את השבט. דאנזו ענה על שאלתו בחיוב. סאסקה כעס כי השתמש ככה סתם בשם של איטאצ'י, ומעך אותו עם הסוסאנו. למרות שנמחץ ע"י הסוסאנו, דאנזו נראה במקום אחר ללא כל נזק מהסוסאנו, וגם מהתקפותיו האחרות של סאסקה. דאנזו כל הזמן דחק בסאסקה ע"י דיבור על אחיו איטאצ'י, מה שגרם בסופו של דבר להתחזקותו של הסוסאנו. לאחר כמה זמן, סאסקה ירה חץ עם הסוסאנו על דאנזו, והוא נאלץ להשתמש באלמנט עץ כדי להסיט את המתקפה. מאדארה שיער שה D.N.A של האשיראמה נישתל בו בגלל שהוא תכנן לשלוט על הקיובי בשלב מסוים. לאחר כמה זמן, דאנזו האמין שהוא ניצח, ואמר לסאסקה להצטרף אל איטאצ'י, אך גילה שגם הוא נפגע, ושבעצם היה תחת גנג'וטסו של סאסקה, ותחת הגנג'וטסו הוא חשב שנשאר לו עוד שארינגאן אחד כדי לבצע איזאנאגי פעם אחרונה. מכיוון שנשארה לו קצת צ'אקרה, ובגלל הפציעה החמורה שנוספה לו מהחרב של סאסקה, הוא התחיל לאבד שליטה על התאים של האשיראמה- אלמנט העץ. כתוצאה מכך, הוא נאלץ לכרות את זרועו לפני שיהפוך לעץ ענק. למרות זאת, דאנזו לא וויתר. הוא לקח את קארין כבת ערובה, ואיים להשתמש בעין של שיסוי. סאסקה תקף את דאנזו, דרך קארין, עם צ'ידורי אייסו, באיזור חיוני. לאחר מכן, דאנזו גסס לכיוונו של סאסקה במטרה לברוח. הוא חשב על סארוטובי, ועל איך הוא הצטיין ממנו בהכל, גם אחרי שקיבל את תואר ההוקאגה. לפני מותו, הוא הכריז שלמען שלום העולם ולמען שלום קונוהא, הוא לוקח את סאסקה ומאדארה איתו לקבר. הוא הפעיל חותם על גופו "אורה שישו פוינג'וטסו", אבל מאדארה הזהיר את סאסקה ושניהם ניצלו. בכל זאת דאנזו השמיד איתו את השארינגאן של שיסוי, בשביל שמאדארה לא ייקח אותו במקרה שהוא בכל זאת יצליח להינצל.

סגנון לחימה
דאנזו הוא שינובי חזק מאוד, אשר אפילו אחרי מותו נחשב לאחד הטובים של קונוהא ע"י זקני הכפר. הוא מומחה בכל מיני סוגי טכניקות ואלמנטים, ואפילו מאובזר בכל מיני דברים בעזרת ניסויים שעשה בעברו. הוא נלחם בערך באותה רמה של סאסקה, למרות שהוא זקן ממנו. הוא רצה כ"כ להלחם במאדארה כדי להשתמש במאנגקיו שארינגאן הניצחי שלו, אך סאסקה הפריע בדרך, ולמרות זאת דאנזו רצה את העין של מאדארה, והוא רצה כ"כ לנצח כבר את סאסקה, מה שבסוף לא קרה.

הג'וינג'וטסו של דאנזו 
הג'וינג'וטסו של דאנזו מתחלק לשני חלקים שונים:
לשימוש יומיומי: חותם אשר ניתן לכל חברי האנבו מיחידת "רוט". חותם זה על לשונם, מבטיח ששום מידע על דאנזו לא יצא מפיהם אל אנשים אחרים, או נופל לידיים הלא נכונות.
כאשר חבר אנבו מספר על דאנזו משהו, או מתחיל לספר, החותם מתפשט על גופו ולוקח מהם את היכולת לזוז ואפילו לדבר.
לאחר שדאנזו מת, החותמות נעלמו מלשונם של חברי האנבו.

לשימוש בקרב: בקרב, דאנזו יכול למקם את החותם על כל מקום בגוף האויב, ולהסתיר אותו כך שלא ירגישו אותו עד השימוש בו. כאשר דאנזו חפץ בשימוש, החותם מתפשט בעצמו על גוף היריב ומשתק אותו. עם זאת, אפשר לבטל את החותם ע"י שחרור חזק של כמות צ'אקרה גדולה.


אורה שישו פוינג'וטסו

טכניקה זו היא טכניקת חתימה שהמשתמש ממקם על חזהו, ומתאים את ההפעלה של חותם זה לפני מות מותו. בשימוש, החותם משחרר ארבעה סמלים הגדלים כאשר יורדים מגופו של המשתמש, ולאחר מכן הסימנים נהפכים לעיגול שחור גדול. כל דבר שנתפס במתחם של העיגול נחתם בתוך גופת המשתמש.

טכניקת זימון: באקו
הבאקו הוא הזימון האישי של דאנזו.
הבאקו הוא יצור המזכיר כימרה ופיל שענקיים מספיק בשביל לגרום לסוסאנו של סאסקה להראות קטן. הבאקו יכול לשאוף חזק, ולשאוב כמעט כל דבר ברדיוס גדול. כאשר יש מספיק אוויר, הבאקו נושף את הכל על היריב. טכניקה זו הייתה מספיק חזקה כדי להחליש את הסוסאנו של סאסקה.

 

איזאנאגי
איזאנאגי הוא גנג'וטסו המשפיע על המשתמש ולא על היריב, ולכן זה הגנג'וטסו החזק ביותר שקיים. כאשר איזאנאגי מופעל, המשתמש מסיר את הגבולות בין המציאות לבין האשליה בתוך המימד האישי שלהם, ובמידה מסוימת מאפשר למשתמש לשלוט בעולם הקיום שלהם, ולזוז בתוך המרחב האמיתי. תהליך זה הוא קצר מאוד.
טכניקה זו מסוגלת אפילו להפוך פציעות ואפילו מוות שנגרמו למשתמש לתוך אשליה בלבד. בכל פעם שהמשתמש נפצע קשה הוא נעלם באופן הדרגתי, כאילו שתמיד היה אשליה, ולאחר מכן מופיעים במקום אחר. הטכניקה מבוססת על היכולת של ריקודו סנין ששמה "באנבוטסו סוזו", אשר הופכת את הדמיון למציאות (ההגדרה של "באנבוטסו סוזו" מסובכת ולכן תוקצרה מאוד).
האיזאנאגי יכול להיות משומש רק ע"י אנשים עם תכונות גנטיות של ריקודו סנין. שבט האוצ'יהא, צאצאי ריקודו סנין, מסוגלים להשתמש בטכניקה זו עם השארינגאן שלהם. בתמורה לשימוש באיזאנאגי, השארינגאן המשומש הופך לעיוור. במטרה להפוך טכניקה זו לשימושית בקרב ואף לגרום לניצחון, דאנזו הטמיע אל תוך זרועו הימנית עשרה שארינגאנים. מכיוון שדאנזו לא משבט האוצ'יהא, כל פעם שהוא משתמש באיזאנאגי, אחת מעיניו מתעוורות ורמת הצ'אקרה שלו יורדת משמעותית.
העלאת תמונות

 

קוטומאטסוקאמי
קוטומאטסוקאמי הוא אחד מהגנג'וטסו החזקים ביותר, השומש ע"י אוצ'יהא שיסוי ויורשי השארינגאנים שלו (איטאצ'י ודאנזו). הטכניקה נותן למשתמש יכולת להיכנס אל תוך מחשבותיו של אדם אחר ולטפל בהם ע"י החלפת דעה והכנסת מידע. השימוש בו לא נראה לעין, ולכן זה נראה שהקורבן אומר את דעותיו ועושה את מעשיו מרצונו החופשי. דאנזו קיבל את הקוטומאטסוקאמי ע"י השתלת השארינגאן הימני של שיסוי אוצ'יהא בתוכו.
העלאת תמונות

 

נשיפת אוויר
ע"י נשיפת האוויר דרך הפה שלו, דאנזו יכול לשנות כיוון בזמן שהוא באוויר במהירות גבוהה.

פוטון: שינקוגיוקו
בטכניקה זו, המשתמש לוקח נשימה עמוקה ואז נושף מלא פיצוצים קטנים של צ'אקרת רוח באופן כזה שהם מפוזרים על שטח רחב, שטח גדול מספיק כדי להקשות על היריב להתחמק מכולם בלי להיפצע. כאשר כדורים אלו פודעים ביריב, הם חודרים אל תוך הבשר בגופו של המשתמש.

 

פוטון: שינקו טאיגיוקו
בטכניקה זו המשתמש דוחס את כל תכולת ריאותיו לכדור אחד גדול של " פוטון: שינקוגיוקו" בשאיפה אחת.

 

פוטון: שינוקו רנפה
המשתמש נושם נשימה עמוקה ונושף מספר להבי רוח בכיוונים שונים. הנזק של הטכניקה יכול לגדול בשיתוף עם השאיפה של הבאקו. טכניקה זו בשילוב עם טכניקת הבאקו הרסו את ההגנות של הסוסאנו.

 

פוטון: שינקוהא 
בטכניקה זו, המשתמש לוקח נשימה עמוקה ומסובב בזמן הנשיפה. דחיסת האוויר משתחררת ללהב בודד של רוח המכסה שטח גדול סביב למשתמש, בשל התנועה הסיבובית שלו. הטכניקה יכולה לפגוע בהרבה מטרות סביב המשתמש, ולגורם להן לנזק רב.

 

חרב צ'אקרת רוח
בטכניקה זו המשתמש נושף צ'אקרת רוח מפיו ומעצב אותה סביב נשק קיים (כגון קונאי) כדי לשפר את חדותה ונזק פגיעתה. כידועה, אלמנט רוח טוב בלחתוך ולחצות דברים, ולכן נשק עם צ'אקרת רוח יכול לגרום נזק גדול מאוד לאויב כאשר נפגע.
העלאת תמונות

 

היד של האשיראמה:
דאנזו פעם עבד עם אורוצ'ימארו על ניסויי השתלת ה-D.N.A של האשיראמה. בידו הימנית של דאנזו הושתלו כמה תאים של האשיראמה.
בגלל זה, דאנזו מסוגל להשתמש באלמנט עץ רק בידו הימנית. התאים המושתלים שמשו גם להגברת כוחו הפיזי של דאנזו, המאפשר לו לקיים את אחד עשר השארינגאנים בו זמנית (או אחד אחרי השני). אלמנט העץ דורש הרבה צ'אקרה, ולכן דאנזו משתמש בזה רק במקרים חריגים. דאנזו יכול להפעיל את הזרוע מבלי להשתמש בחותמות ידיים.מאדארה שיער שכנראה דאנזו שתל בתוכו את תאיו של האשיראמה מכיוון שכנראה הוא תכנן לשלוט בו בזמן מסוים.העלאת תמונות